08.09.2022

Miasteczko Zdrowia tętniło życiem

3 września Fundacja ANWIL wraz ze swoim fundatorem zaprosiła mieszkańców Włocławka i okolic na bezpłatne badania i konsultacje lekarskie, a przy okazji do skorzystania z atrakcji przygotowanych w specjalnych strefach: sportowej, relaksu i bezpieczeństwa. Po drugiej edycji Miasteczka, które odwiedziła rekordowa liczba 3300 uczestników, upewniliśmy się, jak cenna jest to inicjatywa.

Wysoka frekwencja oraz liczba badań, których wykonano ponad 2500, jest najlepszym potwierdzeniem, że takie wydarzenia nie tylko wpisują się w potrzeby i oczekiwania mieszkańców, ale też mają realny wpływ na poprawę stanu zdrowia lokalnej społeczności.

Po konsultacjach z kardiologiem i diabetologiem kilka osób zostało skierowanych do podjęcia natychmiastowego leczenia, a jednej z nich zalecono hospitalizację. Kolejki ustawiały się do stanowisk okulisty, podologa oraz specjalisty chorób wewnętrznych. Dla czterech osób wizyta u dermatologa zakończyła się wykryciem nowotworu skóry we wczesnym stadium. Dzięki możliwości szybkiego i bezpośredniego kontaktu z lekarzem, pacjenci otrzymali diagnozę i wskazania do wykonania specjalistycznych badań. To jeden z głównych celów organizacji Miasteczka Zdrowia – ułatwienie spotkań ze specjalistami i wskazanie dalszej drogi leczenia, jeśli zaistnieje taka konieczność, a przede wszystkim uświadomienie jak ważna jest profilaktyka.

Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się mobilne punkty badań, zlokalizowane wokół Hali Mistrzów. Do skorzystania z osteobusa, dentobusa, słuchobusa czy mammobusa chętnych nie brakowało od otwarcia aż po zamknięcie bram Miasteczka. Aktywnością honorowych dawców krwi może też pochwalić się obsługa ambulansu, w którym krwiodawcy oddali prawie 7 litrów krwi.

Do zdrowego trybu życia droga wiedzie przez sport, zatem organizatorzy zadbali o bogatą ofertę atrakcji wykorzystujących ten rodzaj aktywności. Obecność zawodników reprezentujących koszykówkę, lekkoatletykę i boks oraz możliwość wzięcia udziału w treningu w poszczególnych dyscyplinach przyciągnęły uwagę uczestników imprezy, w tym – co cieszy – wiele dzieci i młodzieży.

Nie zabrakło także porad i prelekcji o charakterze ekologicznym i środowiskowym, to także ważne elementy naszej codzienności wpływające na prozdrowotne podejście w trosce o własny organizm.

Miasteczko Zdrowia to wyjątkowy projekt, który w pełni służy lokalnej społeczności i jak pokazuje doświadczenie Fundacji ANWIL, spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Dlatego już dziś organizatorzy zapowiadają rychłe rozpoczęcie prac nad kolejną edycją oczekiwanego przez włocławian wydarzenia.